Gospodarka łowiecka w Kole "Szarak"

b_250_141_16777215_00_images_Zdjecia2016_DSC_0159.JPGWiosna już na dobre zagościła w naturze, czas zimowych polowań i prac przy dokarmianiu zwierzyny minął, pozostało już tylko uprzątnąć paśniki ze starego siana, zebrać podsypy dla kuropatw i cieszyć się, iż zwierzyna w łowisku była zadbana i dobrze przetrwała zimę. Miniony sezon łowiecki był dość ciekawy i przyniósł Kolegom dużą dawkę przyjemnych emocji, zarówno podczas polowań zbiorowych jak i indywidualnych.

Oprócz wykonania planu, który był nałożony na początku sezonu cieszy fakt, iż Członkowie naszego Koła dbali o zwierzynę, o zapewnienie jej podczas zimy godziwych warunków bytowania, pracowali  przy zdejmowaniu wnyków i sideł oraz zwalczali szkodniki. Koledzy podzieleni na grupy gospodarcze starali się, aby w każdej części naszych obwodów w paśnikach było wyłożone siano, podsypana kukurydza i wyłożone warzywa (marchew, jabłka), a w podsypach dla bażantów i kuropatw było ziarno. Na poletka wywieziono też kilka transportów wysłotek. W tym sezonie ustawiliśmy także kilka nowych lizawek dla zwierzyny płowej. Prawidłowa gospodarka łowiecka to także dbałość o zwiększenie populacji poszczególnych gatunków, dlatego każdego roku do łowisk wpuszczane są bażanty. W tym roku do naszych łowisk wpuściliśmy kilkadziesiąt bażantów i ustawiliśmy kilka nowych podsypów. Miło było usłyszeń głos dzikiego koguta bażanta, który tuż po wpuszczeniu do łowiska kur, niemal natychmiast zaczął je nawoływać. Okazuje się, że introdukcja tego pięknego ptaka przynosi oczekiwane rezultaty, a jego asymilacja, choć powolna, następuje i daje nadzieję na odbudowę licznej populacji. Bardzo cieszy na także fakt, iż nasze działania (głównie walka ze szkodnikami oraz dokarmianie) przyniosły oczekiwany rezultat i odradza się populacja kuropatw, których stadka liczą od kilku do kilkunastu osobników. W łowiskach zauważyliśmy już 4-5 takich stadek. Już niebawem rozpocznie się kolejny sezon łowiecki i gospodarczy, a przed myśliwymi będą nowe zadania i wyzwania. Jaki będzie ten rok zobaczymy, zapowiada się ciekawie, gdyż w Parlamencie i poza nim toczą się dyskusje i prawdziwe boje nad kształtem ustawy "Prawo łowieckie", a są to dyskusje bardzo burzliwe, a niektóre pomysły wręcz rewolucyjne. Nam pozostaje tylko czekać co uchwali Sejm i liczyć na zdrowy rozsądek Posłów. Serdecznie dziękuję Kolegom, którzy w czasie zimy dbali o zwierzynę, łowiska i wywiązywali się z nałożonych na nich obowiązków.

W imieniu Zarządu przypominam i zapraszam Kolegów na zawody Koła, które odbędą się 7 maja (sobota) na strzelnicy w Ciechanowcu.

Darz Bór